مطالب علمی

10 چیزی که باید درباره تست های آزمایشگاهی بدانید!!!

8/8/201615:15
10 چیزی که باید درباره تست های آزمایشگاهی بدانید!!!

 ما در هفته ی شناخت حرفه ی آزمایشگاه بالین (24 تا 30 آوریل 2016) از تعدادی متخصص آزمایشگاه خواستیم تا فهرستی کلیدی از مواردی که فکر می کنند برای بیمار و پزشکان درباره ی تست های آزمایشگاهی مهم است تهیه کنند، که ده مورد از مهمترین های آنها در زیر فهرست شده اند:

1- تنها افراد حرفه ای تست های آزمایشگاهی را انجام می دهند.
2- تست های آزمایشگاهی می توانند منجر به شناسایی بسیاری از بیماری ها شوند در حالی که تشخیص آن ها بدون این تست ها سخت و یا غیر ممکن است. از این تست ها می توان برای غربالگری، تشخیص و یا پایش بیماران در شرایط مختلف استفاده کرد.
3- تست های آزمایشگاهی به پزشک در تصمیم گیری کمک می کند. به طوری که پزشکان می بایست بین علائم و نشانه های بیمار، سابقه پزشکی اعضای خانواده بیمار و نتایج تست های انجام شده توسط بیمار، رابطه ای پیدا کنند و به تفسیر آن بپردازند.
4- گاهی برای تشخیص صحیح لازم است بیش از یک تست انجام شود و بعضی اوقات روش های مختلف منجر به کسب نتیجه صحیح می شود.
5- حتی بهترین تست های آزمایشگاهی هم ممکن است تغییر کنند، پس هیچ تست کاملی وجود ندارد.
6- اگر شما آزمایش خود را در آزمایشگاه های مختلف انجام دهید ممکن است نتایج آزمایش ها متفاوت باشد. علت این امر تفاوت در روش های اندازه گیری است. یعنی آزمایشگاه های مختلف از روش های مختلف اندازه گیری استفاده می کنند که ممکن است نتایج متفاوتی را به دنبال داشته باشد. در حقیقت مقادیر نرمال روش های مختلف اندازه گیری متفاوت است. پس هیچ گاه نباید نتایج بدست آمده از دو آزمایشگاه مختلف را بدون در نظر گرفتن مقادیر نرمال آن ها مقایسه کرد.
7- بسیاری از موارد در نتیجه ی آزمون تداخل ایجاد می کنند، به همین خاطر کارشناسان آزمایشگاه تخصص دیده اند تا در تفسیر نتایج به پزشکان کمک کنند. در حقیقت تست های آزمایشگاهی می توانند تحت تاثیر نوشیدنی ها، خوراکی ها، دارو ها و حتی مکمل هایی که شخص مصرف کرده باشد قرار گیرند حتی چگونگی تهیه نمونه نیز مهم است!!!
8- انواع مختلفی از آزمایشگاه ها و مکان هایی که تست های آزمایشگاهی می تواند انجام شود، وجود دارد. از آزمایشگاه های مرجع و آزمایشگاه های بیمارستان ها گرفته تا مطب پزشک، کنار تخت بیمار و یا در خانه افراد نیز [بسته به نوع آزمایش] می توان تست مورد نظر را انجام داد.
9- برخی از تست های تخصصی را حتما باید در آزمایشگاه انجام داد.
10- اگر از طرف پزشک معالج خود درباره ی نتایج آزمایش هایی که انجام داده اید با شما تماسی گرفته نشد، تصور نکنید که نتایح آزمایش ها طبیعی است بلکه با آزمایشگاه تماس بگیرید.

macls 

ادامه
کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به آزمايشگاه پاتوبيولوژي کيکاووس می باشد.
طراحی شده توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار