راهنمای آزمایشات هورمونی

 

آزمایش هورمون­های تیروئید

هر چند انجام آزمایش هورمون­های تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی­های خون بر نتایج آزمایش­های تیروئید دارد، حداقل 3 ساعت قبل از آزمایش، غذا نخورید. در صورت مصرف دارو حتما با پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها گفتگو نمائید و آزمایشگاه را از این موضوع مطلع سازید

آزمایش پرولاکتین

پرولاکتین که از بخشی از مغز (هیپوفیز) ترشح می­شود هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی 10 تا 20 برابر افزایش می­یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم­ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است.

بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند:

باید حداقل 2 ساعت و حداکثر 3 ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهند. نمونه­هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد.

در شب قبل از آزمایش، لباس گشاد و راحت بپوشند و از پوشیدن لباس­های تنگ خصوصا در ناحیه سینه و پستان­ها اجتناب نمایند.

معاینه و نیز تحریک پستان­ها طی 24 ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می­شود.

بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.

طی 12 ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیت­های شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرص­های ضد بارداری، کلروپرومازین و متیل دوپا را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمایند.

استرس در زمان انجام آزمایش خصوصا در طی 30 دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می­شود، لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند.


  1.  

 

ادامه
کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به آزمايشگاه پاتوبيولوژي کيکاووس می باشد.
طراحی شده توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار